Elisat elektroinstalace

TV a SAT anténní systémy

Technologie přenosu TV vysílání doznala v posledních letech obrovského rozvoje a zvyšující se požadavky na kvalitu a počet přenášených programů urychlil vývoj nových přenosových standardů. Proto také byl ukončen veškerý přenos TV vysílání v analogové formě a v současné době je dostupný již pouze ve formě digitálního vysílání - DVB. Tento způsob přenosu ovšem zvýšil požadavky na kvalitu TV antén a jejich nastavení, kvalitu koaxiálních kabelů a ostatních aktivních či pasivních prvků TV rozvodů.

                  V současné době máme nejrozšířenější dva způsoby příjmu digitální TV:

  • Pozemní digitální vysílání  (terestrické) - DVB-T

    Přenos programů v DVB-T vysílání již nahradilo analogové vysílání na celém území ČR i jiných okolních států. Přenos programů je na několika TV kanálech v tzv. multiplexech, tj. programových balících. Pro pokrytí celého území se využívá klasických televizních vysílačů s digitální technologií a celé řady vykrývačů. Pro příjem tohoto signálu stačí dobře nastavená TV anténa, kvalitní a dobře provedený rozvod signálu a tzv. digitální tuner, ať již v samostatném zařízení nazývaném set-top-boxem nebo TV přijímačem s tímto tunerem vestavěným, což je dnes již naprosto běžné. Počty programů se stále doplňují a rozšiřují i o programy vysílané ve standardu s vyšším rozlišením. V současné době se testují i přenosy ve vylepšeném standardu DVB-T2, který umožní přenos vyššího počtu programů v HDTV touto formou. Bohužel to může i přinést další možnosti, jako je např. zpoplatněné vysílání.

  •   Satelitní digitální vysílání - DVB-S

    Satelitní digitální vysílání je v současné době na vzestupu popularity a tento trend se dá i nadále očekávat. Oproti vysílání v DVB-T je zde mnohem větší nabídka TV kanálů, jak v rozlišení nižším, tak i v rozlišení HDTV. Počty programů se neustále zvyšují a mění. Poskytovatelé (u nás největší je společnost SKY LINK) tyto programy soustřeďuje do různých balíčků, které si je možno mimo základního na libovolnou dobu předplácet a upravovat. Oproti pozemnímu vysílání jsou zde nevýhodou vyšší pořizovací náklady, které ovšem plně kopíruje kvalita přenosu (hlavně HDTV), počet programů a hlavně perfektní pokrytí celého území signálem. Pro kvalitní příjem tohoto signálu je potřeba velmi dobře nastavená SAT anténa, kvalitní a dobře provedený rozvod signálu a v neposlední řadě i použití dobrého satelitního přijímače.

 

Montáž, instalace, návrh, digitální, příjem, anténa, TV, SAT, anténní, zesilovač, televize, televizní, pozemní, vysílání, DVB, DVB-T, DVB-S, DVB-S2, kompletní montáž, dodinné domky, oprava, modifikace stávajícího rozvodu, SAT přijímač, set top box, TV přijímač, satelitní příjem, satelitní přijímač, Skylink, modifikace, rozšíření systému, STA, společná televizní anténa, rekonstrukce, digitální tuner, HDTV, měření anténních signálů, měření digitálních signálů, měření satelitního příjmu, rozvod TV signálu, kvalita signálu, anténní soustava, nastavení antén, nastavení zesilovače, nastavení STA, vyvážení signálové soustavy